Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Vader: Episode 1 - Shards of the Past

Vader: Episode 1 - Shards of the Past

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tyler The Creator And Funk Flex Have an Honest Conversation

Tyler The Creator And Funk Flex Have an Honest Conversation

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Kingdom Hearts χ Back Cover

Kingdom Hearts χ Back Cover

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Room in Rome

Room in Rome

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman of Shanghai

Batman of Shanghai

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl on the Broomstick

The Girl on the Broomstick

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sol Levante

Sol Levante

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
24
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry