August has logged 29 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sol Levante

Sol Levante

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
24
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ninjago: Masters of Spinjitzu

Ninjago: Masters of Spinjitzu

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gunbuster

Gunbuster

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GAMERA

GAMERA

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry