Sort by

Matt has logged 35 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read other review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Turning Point

The Turning Point

1945
×
Read the review Edit this entry  
24
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry