RSS feed for X.
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Edit this entry  
07
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Transit

Transit

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★½
Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★
Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harriet

Harriet

2019
×
★½
Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
17
American Movie

American Movie

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★½
Edit this entry  
16
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Diane

Diane

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Edit this entry