RSS feed for X.

X. has watched 81 war films.

  • 1917

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • The King

    ★★★

  • A Hidden Life

    ★★½

  • For Sama

    ★★★★

  • A Private War

    ★★★★

  • Cold War

    ★★

  • Transit

    ★★

  • Of Fathers and Sons

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★½

  • Allied

    ★★

  • Billy Lynn's Long Halftime Walk

    ★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★

  • Eye in the Sky

    ★★½

  • Son of Saul

    ★½

  • Unbroken

    ★★½

  • American Sniper

    ★★

  • The Imitation Game

    ★½

  • '71

    ★★

  • Lone Survivor

    ★★

  • War Horse

    ★★★½

  • Incendies

    ★★★★½

  • Green Zone

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Brothers

    ★★

  • Valkyrie

    ★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★½

  • Che: Part One

    ★★★½

  • Che: Part Two

    ★★★

  • Letters from Iwo Jima

    ★★★½

  • Flags of Our Fathers

    ★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Jarhead

    ★★★½

  • Alexander

    ★★

  • A Very Long Engagement

    ★★½

  • Hotel Rwanda

    ★★★½

  • The Fog of War

    ★★★★

  • The Last Samurai

    ★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★½

  • The Pianist

    ★★★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★½

  • Behind Enemy Lines

    ★★

  • Pearl Harbor

    ★½

  • Enemy at the Gates

    ★★★½

  • The Patriot

    ★★½

  • U-571

    ★★

  • The Thin Red Line

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • The English Patient

    ★★★

  • Courage Under Fire

    ★★½

  • Braveheart

    ★★½

  • Crimson Tide

    ★★

  • Legends of the Fall

    ★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★½

  • Born on the Fourth of July

    ★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Platoon

    ★★★½

  • First Blood

    ★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • The Deer Hunter

    ★★★★

  • Patton

    ★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★

  • Fail Safe

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★½

  • From Here to Eternity

    ★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★