Sort by

Gillian has logged 164 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
25
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pure

Pure

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Una

Una

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry