Sort by

yanni ~ has logged 120 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

2013
×
Edit this entry  
26
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Edit this entry  
26
Pixels

Pixels

2015
×
½
Edit this entry  
26
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Factory Farmed

Factory Farmed

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry