matheus santana has logged 185 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Again

You Again

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
½
Edit this entry  
09
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Devilman Volume 3: Devilman Apocalypse

Devilman Volume 3: Devilman Apocalypse

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
Read the review Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Undone

Undone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Good Luck

Good Luck

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scoop

Scoop

2006
×
★★
Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Violin Teacher

The Violin Teacher

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Only the Strong

Only the Strong

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Split

Split

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Replicas

Replicas

2018
×
½
Edit this entry  
16
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Know Your Enemy - Japan

Know Your Enemy - Japan

1945
×
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
06
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Devilman - Volume 2: Demon Bird

Devilman - Volume 2: Demon Bird

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry