RSS feed for Red_Dufresne

Red_Dufresne has logged 132 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Private School

Private School

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desperate

Desperate

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
Read the review Edit this entry  
20
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Private Property

Private Property

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry