Sort by

RedAppleCiggy has logged 63 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antlers

Antlers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gucci Always Wins

Gucci Always Wins

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alpha

Alpha

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nature's Way

Nature's Way

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Fog

Fog

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
Truant

Truant

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Repugnant

Repugnant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nothing Special

Nothing Special

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars Uncut: Director's Cut

Star Wars Uncut: Director's Cut

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry