Richard has logged 269 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Present

The Present

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spectral

Spectral

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seagull Eggs

Seagull Eggs

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Carousel

Carousel

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Polish Legends: Operation Basilisk

Polish Legends: Operation Basilisk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nostalgist

The Nostalgist

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tales of the Grim Sleeper

Tales of the Grim Sleeper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I, Pet Goat II

I, Pet Goat II

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The African Queen

The African Queen

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Animated History of Poland

Animated History of Poland

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Country

Charlie's Country

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ambition

Ambition

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paths of Hate

Paths of Hate

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ride Along

Ride Along

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry