Richard has logged 37 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
I Hate Christian Laettner

I Hate Christian Laettner

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Price of Gold

The Price of Gold

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amy

Amy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dizzy Acrobat

The Dizzy Acrobat

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Service with the Colors

Service with the Colors

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Educated Fish

Educated Fish

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Code of a Killer

Code of a Killer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of Mor'du

The Legend of Mor'du

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tanks Are Coming

The Tanks Are Coming

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rear Gunner

The Rear Gunner

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Little Death

The Little Death

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Intern

The Intern

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La luna

La luna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
EVA

EVA

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Infinite Man

The Infinite Man

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Canopy

Canopy

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
04
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Criminal Activities

Criminal Activities

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry