Sort by

Chris has logged 49 entries for films during 1999.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
End of Days

End of Days

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Dogma

Dogma

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read other review Edit this entry  
12
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
8MM

8MM

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Waking Ned Devine

Waking Ned Devine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Edit this entry