Sort by

Chris has logged 161 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade

Blade

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Volunteers

Volunteers

1985
×
★★½
Edit this entry  
12
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Witness

Witness

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Edit this entry