RSS feed for Peter

Peter has logged 125 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kamen Rider Den-O The Movie: I’m Born!

Kamen Rider Den-O The Movie: I’m Born!

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
TRIGUN

TRIGUN

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Steins;Gate

Steins;Gate

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kamen Rider Kuuga Super Secret Video: Kuuga vs. the Strong Monster Go-Jiino-Da

Kamen Rider Kuuga Super Secret Video: Kuuga vs. the Strong Monster Go-Jiino-Da

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kamen Rider Kabuto: God Speed Love

Kamen Rider Kabuto: God Speed Love

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kamen Rider Hibiki The Movie: Hibiki & The Seven War Oni

Kamen Rider Hibiki The Movie: Hibiki & The Seven War Oni

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kamen Rider Blade: Missing Ace

Kamen Rider Blade: Missing Ace

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kamen Rider 555: Paradise Lost

Kamen Rider 555: Paradise Lost

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kamen Rider Ryuki Special: 13 Riders

Kamen Rider Ryuki Special: 13 Riders

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kamen Rider Agito: Project G4

Kamen Rider Agito: Project G4

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Macross: Do You Remember Love?

Macross: Do You Remember Love?

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kamen Rider World

Kamen Rider World

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kamen Rider J

Kamen Rider J

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kamen Rider SD: Strange?! Kumo Otoko

Kamen Rider SD: Strange?! Kumo Otoko

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kamen Rider ZO

Kamen Rider ZO

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shin Kamen Rider: Prologue

Shin Kamen Rider: Prologue

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kamen Rider: Run All Over the World

Kamen Rider: Run All Over the World

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Swan Lake

Swan Lake

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kamen Rider vs. Shocker

Kamen Rider vs. Shocker

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birth of the 10th! Kamen Riders All Together!!

Birth of the 10th! Kamen Riders All Together!!

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cromwell

Cromwell

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kamen Rider Super-1: The Movie

Kamen Rider Super-1: The Movie

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Twelve Months

Twelve Months

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kamen Rider: Eight Riders vs. Galaxy King

Kamen Rider: Eight Riders vs. Galaxy King

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
All Together! Seven Kamen Riders!!

All Together! Seven Kamen Riders!!

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kamen Rider Amazon

Kamen Rider Amazon

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Five Riders vs. King Dark

Five Riders vs. King Dark

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kamen Rider V3: The Movie

Kamen Rider V3: The Movie

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Super Sentai Strongest Battle!! Director's Cut

Super Sentai Strongest Battle!! Director's Cut

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Space Pirate Captain Harlock: Arcadia of My Youth

Space Pirate Captain Harlock: Arcadia of My Youth

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kishiryu Sentai Ryusoulger The Movie: Time Slip! Dinosaur Panic!!

Kishiryu Sentai Ryusoulger The Movie: Time Slip! Dinosaur Panic!!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uchuu Sentai Kyuranger vs. Space Squad

Uchuu Sentai Kyuranger vs. Space Squad

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lupinranger VS Patranger VS Kyuranger

Lupinranger VS Patranger VS Kyuranger

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kaitou Sentai Lupinranger VS Keisatsu Sentai Patranger en film

Kaitou Sentai Lupinranger VS Keisatsu Sentai Patranger en film

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kamen Rider × Super Sentai: Chou Super Hero Taisen

Kamen Rider × Super Sentai: Chou Super Hero Taisen

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doubutsu Sentai Zyuohger vs. Ninninger the Movie: Super Sentai's Message from the Future

Doubutsu Sentai Zyuohger vs. Ninninger the Movie: Super Sentai's Message from the Future

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Go Go Kamen Rider

Go Go Kamen Rider

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shuriken Sentai Ninninger vs. ToQger the Movie: Ninjas in Wonderland

Shuriken Sentai Ninninger vs. ToQger the Movie: Ninjas in Wonderland

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ressha Sentai ToQger vs. Kyoryuger: The Movie

Ressha Sentai ToQger vs. Kyoryuger: The Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zyuden Sentai Kyoryuger vs. Go-Busters: Dinosaur Great Battle! Farewell, Eternal Friends

Zyuden Sentai Kyoryuger vs. Go-Busters: Dinosaur Great Battle! Farewell, Eternal Friends

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokumei Sentai Go-Busters vs. Kaizoku Sentai Gokaiger: The Movie

Tokumei Sentai Go-Busters vs. Kaizoku Sentai Gokaiger: The Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry