RSS feed for Keenan

Keenan has logged 146 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kidnapped

Kidnapped

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Pixar Story

The Pixar Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pressure Cooker

Pressure Cooker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Edit this entry  
26
Young @ Heart

Young @ Heart

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dive!

Dive!

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mystery Team

Mystery Team

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Presto

Presto

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
★★★
Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Edit this entry