Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
Edit this entry  
06
Broadway Idiot

Broadway Idiot

2013
×
Edit this entry  
05
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
Edit this entry  
26
Katy Perry: Part of Me

Katy Perry: Part of Me

2012
×
Edit this entry  
17
Marathon: The Patriots Day Bombing

Marathon: The Patriots Day Bombing

2016
×
Edit this entry  
19
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
04
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
Edit this entry  
25
Fireworks

Fireworks

2017
×
Edit this entry  
21
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry  
09
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★
Edit this entry  
20
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Edit this entry  
22
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
The Dig

The Dig

2021
×
Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
19
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
09
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
Edit this entry  
03
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Edit this entry  
30
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
Edit this entry  
27
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
25
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Demi Lovato: Dancing with the Devil

Demi Lovato: Dancing with the Devil

2021
×
Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
05
Unabomber: In His Own Words

Unabomber: In His Own Words

2020
×
Edit this entry  
23
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Mighty

The Mighty

1998
×
Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Murder of Laci Peterson

The Murder of Laci Peterson

2017
×
Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
Edit this entry