Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
paige

paige

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for paige
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • paige’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever 2021

    Watched by paige 14 Feb 2021

    no

  • A Simple Favor

    A Simple Favor 2018

    ★★½ Watched by paige 10 Jan 2021

    this became a waste of time about halfway thru. people are just thirsty for gay representation but a feminist classic this is not

  • Sound of Metal

    Sound of Metal 2019

    ★★★★ Watched by paige 08 Jan 2021

    somehow this was Buddhist

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire 2019

    ★★★★★ Watched by paige 29 Feb 2020 1

    holy shit

  • Booksmart

    Booksmart 2019

    ★★★★½ Watched by paige 17 May 2019

    I’ve tried cobbling together inadequate sentences to explain just how happy this made me feel but we’ll save it for another time. It’s good

  • Burning

    Burning 2018

    ★★★★ Watched by paige 01 May 2019

    a beautiful mystery and a strange delight.

  • Shazam!

    Shazam! 2019

    ★★★½ Watched by paige 28 Apr 2019

    Jack Dylan Grazer is the standout for me.

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland 2019

    Watched by paige 08 Mar 2019

    i don't see how anyone can rate this. incredibly devastating on so many levels

  • Masculin Féminin

    Masculin Féminin 1966

    ★★★★ Watched by paige 21 Jan 2019

    ughhhh was watching on tcm.com and the stream expired. hope i can catch that last half hour sometime because i was really enjoying this

  • The Philadelphia Story

    The Philadelphia Story 1940

    ★★★★★ Watched by paige 29 Dec 2018

    the snappy, astute dialogue!!!! these actors playing these characters!!!!! Jimmy Stewart as the inebriated, smitten writer (giant mood)!!!!!!! the whole drunken sequence of scenes!!!!!  this was so extremely my shit. Delightful stuff. 
    “You're lit from within, Tracy. You've got fires banked down in you, hearth-fires and holocausts... you're made out of flesh and blood. That's the blank, unholy surprise of it.”

  • Rear Window

    Rear Window 1954

    ★★★★ Watched by paige 28 Dec 2018

    Jimmy Stewart has the most erotic kissing scenes goddamn????

  • Smallfoot

    Smallfoot 2018

    ★★½ Watched by paige 05 Oct 2018

    another installment in the "clark picks a movie but really it's all we can see since everything else is rated R" series

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro