Derek has logged 29 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Horse in Motion

The Horse in Motion

1878
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry