Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grimsby

Grimsby

2016
×
★½
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hello, Goodbye, and Everything in Between

Hello, Goodbye, and Everything in Between

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Day Sleeper

Day Sleeper

2013
×
Edit this entry  
26
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read prior review Edit this entry  
17
Solitary

Solitary

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
23
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Superflat Monogram

Superflat Monogram

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
Edit this entry  
16
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man on the Edge

Man on the Edge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry