• The Godfather

    The Godfather

    ★★★★½

    I'm sure it's been discussed to death, but Al Pacino and Marlon Brando's inverse character relationship is fascinating. Pacino begins as a no name, whose self-imposed exile leaves him powerless and out of the loop. Meanwhile, Brando is in the house dominating affairs with pure, quiet confidence. Then shit hits the fan, and each assumes the role of the other until both characters are truly unrecognisable, yet familiar all the same.

    Sicilly does weigh down the pacing. But I think…

  • Black Mirror: White Bear

    Black Mirror: White Bear

    ★★

    Genuinely no episode can convince me that Black Mirror is good television

  • Rush Hour

    Rush Hour

    ★★★

    In terms of racism, Chris Tucker gets a few jabs in but Jackie undoubtedly gets the knockout

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★

    Objectively the most entertaining Tarantino. It suffers in any sort of narrative or thematic excellence but all the little stuff thats injected into the movie makes it so iconic

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★

    Wow, she's me but she's also living my worst nightmare. Great.

    Summer of Film Ranked

  • A Brighter Summer Day

    A Brighter Summer Day

    ★★★★

    Finally got around to what has probably been my most anticipated watch since I began watching movies.

    I think I'm reluctant to be more receptive to the movie. It's feels like an intimate, yet sprawling commentary on Taiwan -- the generational divide, the loss of identity - but it's missing that fire, that thrill. It's deeply impersonal towards the viewer. I found myself agreeing with a review I read - the composition of shots is infinitely more interesting than the…

  • Straight Outta Compton

    Straight Outta Compton

    ★★★

    Dr Dre's history revision is more unbelievable then Quentin and the Nazis

    Summer of Film Ranked

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★½

    Look, I LOVE Seo-Rae's character and her ending, but how can this plot even begin to function without some establishment of longing? Where's that burning sexual tension? Where's the code speak during the interrogations? The erotic sushi meals? This man made The Handmaiden then went on to create the most lustless, asexual romance in a movie that demands the exact opposite.

    Summer of Film Ranked

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★

    I wonder why this is rated higher than Fallen Angels? I think overall, it's more easily accessible. It's got a more tangible narrative and common theme -- hopeless romantics who overcome their maladaptive longing and find happiness. In that sense, it's better structured and more easily followable. But in that, it misses the sporadic anything-that-can-happen-will adventuer that Fallen Angels has (which ultimately tells a better story of fated lovers)

    Side note : Shop owner is the goat

    Summer of Film Ranked

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★½

    What I like most is that Hamaguchi deliberately removes the context to key scenes, so we're forced to wait a long 20-30 minutes before the significance of it all is revealed. It provokes intrigue - you're forced to pick up on small cues to piece together where the story is leading towards.

    I think it's good, if not a little long winded and mundane. It's skilful in it's coverage of super contemplative ideas in a short window, but it doesn't have any desire to push any further.

    Summer of Film Ranked

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★

    Well, it certainly hammers on an injustice that is still systematic and ongoing. I wish the movie afforded Bill and Fred more nuance and characterisation beyond their core motivations. Because the injustice evokes sympathy, but it's who's being wronged that drives it all the way home

    Summer of Film Ranked

  • Hello, Goodbye, and Everything in Between

    Hello, Goodbye, and Everything in Between

    ★½

    taalliiiiiaaaaaaaaaa 😭😭😭😭😭

    Summer of Film Ranked