Jeremy has logged 206 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Express

The Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★
Read the review Edit this entry