Sort by

Redwhite has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Car

Blue Car

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night Owl

Night Owl

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Untitled Gladiator Sequel

Untitled Gladiator Sequel

2024
×
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Murder Mystery 2

Murder Mystery 2

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry