Highest rated films

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Life Itself

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Prometheus

    ★★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • The Road

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 254 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

12 Years a Slave

Jan 4

Most Watched

Godzilla

3 times

The Lego Movie

twice

Interstellar

twice

Mistaken for Strangers

twice

Last Film

Under the Skin

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
97 films
Comedy
65 films
Sci Fi
55 films
Thriller
46 films
Action
45 films
Adventure
40 films
Documentary
39 films
Family
33 films
Animation
33 films
Fantasy
22 films
USA
208 films
UK
36 films
Germany
15 films
France
10 films
Canada
9 films
Ireland
6 films
Japan
5 films
Australia
5 films
Denmark
4 films
Belgium
3 films
English
247 films
German
14 films
French
14 films
Spanish
13 films
Japanese
9 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
Arabic
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 38 Added 67

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Sascha’s most liked review

Godzilla

★★★★

I like it, but I wanted to love it.

More reviews

Sascha’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Left Behind
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Astronauts Gone Wild: An Investigation Into the Authenticity of the Moon Landings

Films Sascha watched in 2014

  • Under the Skin
  • Only Lovers Left Alive
  • What We Do in the Shadows
  • Happy Christmas
  • Head Full of Honey
  • The Interview
  • The Hobbit
  • Tusk
  • Clouds of Sils Maria
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Knights of Badassdom
  • Hello Ladies: The Movie
  • Jurassic Park
  • Nick Offerman: American Ham
  • At Berkeley
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Earth to Echo
  • The Lego Movie
  • God Help the Girl
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • Kids for Cash
  • I Origins
  • What If
  • Left Behind
  • Nightcrawler
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • The Dark Knight Rises
  • The Hunger Games
  • Total Recall
  • World of Warcraft: Looking For Group
  • Pumping Iron
  • Harmontown
  • Patrice O'Neal: Elephant in the Room
  • Interstellar
  • Bill Burr: Why Do I Do This?
  • Doug Benson: Doug Dynasty
  • Interstellar
  • Batman
  • Total Recall
  • Kevin Nealon: Whelmed, But Not Overly
  • Life of Pi
  • The Thing
  • Showrunners: The Art of Running a TV Show
  • The Hurt Locker
  • Autoerotic
  • Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing
  • Listen Up Philip
  • Jedi Junkies
  • The Heart Machine
  • Pompeii
  • Young Ones
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Jobs
  • The Giver
  • Kevin Smith: Burn in Hell
  • Chasing Amy
  • Jim Gaffigan: King Baby
  • Two Night Stand
  • Automata
  • Life After Beth
  • The Zero Theorem
  • Chelsea Handler: Uganda Be Kidding Me Live
  • Night Moves
  • World War Z
  • Killing Them Softly
  • The Double
  • This Film Is Not Yet Rated
  • In a World...
  • Jodorowsky's Dune
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • The Signal
  • Molly's Theory of Relativity
  • Silver Bullets
  • The Art of Flight
  • Gone Girl
  • Bill Burr: Let It Go
  • For All Mankind
  • The Zone
  • Plastic Bag
  • Doc of the Dead
  • Godzilla
  • Brick by Brick: Inside Lego
  • Supporting Characters
  • Obvious Child
  • The Final Member
  • Drew: The Man Behind the Poster
  • Double Play: James Benning and Richard Linklater
  • Sun Don't Shine
  • Green
  • You're Next
  • Dazed and Confused
  • Waking Life
  • Slacker
  • The Sacrament
  • Blue Ruin
  • The Unbelievers
  • Bill Maher: Live from D.C.
  • Frank
  • Once
  • Enemy
  • Man on Wire
  • 24 Exposures
  • The Conversation
  • Life Itself
  • Gabi on the Roof in July
  • Doug Stanhope: No Refunds
  • Party Central
  • The Blue Umbrella
  • Time Travel Mater
  • Air Mater
  • Small Fry
  • Hawaiian Vacation
  • Day & Night
  • La Luna
  • George & A.J.
  • Dug's Special Mission
  • Partly Cloudy
  • Presto
  • BURN·E
  • Your Friend the Rat
  • Mater and the Ghostlight
  • Lifted
  • One Man Band
  • Jack-Jack Attack
  • Boundin'
  • Mike's New Car
  • Geri's Game
  • Knick Knack
  • Tin Toy
  • Red's Dream
  • Luxo Jr.
  • The Adventures of André and Wally B.
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Marvel One-Shot: Agent Carter
  • Marvel One-Shot: Item 47
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Marvel One-Shot: The Consultant
  • Four Lions
  • American Reunion
  • The Fog of War
  • The Unknown Known
  • Guardians of the Galaxy
  • Locke
  • The One I Love
  • Coherence
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Lady in the Water
  • The Fourth Kind
  • Palo Alto
  • A Most Wanted Man
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Greatest Movie Ever Rolled
  • Airplane vs Volcano
  • Super High Me
  • Noah
  • Transformers: Age of Extinction
  • How to Train Your Dragon 2
  • Sleeping Beauty
  • Boyhood
  • Are All Men Pedophiles?
  • UnHung Hero
  • Monty Python Live (Mostly)
  • Predators
  • Prometheus
  • Mistaken for Strangers
  • Edge of Tomorrow
  • Jurassic Park III
  • The Fault in Our Stars
  • The Rover
  • Aftershock
  • Rage
  • The Hidden Hand: Alien Contact and the Government Cover-up
  • Inside Llewyn Davis
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • Godzilla
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • 300
  • The Day the Earth Stood Still
  • Neighbors
  • The Borderlands
  • The Dark Area
  • Astronauts Gone Wild: An Investigation Into the Authenticity of the Moon Landings
  • Divergent
  • Dead Man Down
  • Side by Side
  • Transcendence
  • The Garden of Words
  • In No Great Hurry: 13 Lessons in Life with Saul Leiter
  • Capricorn One
  • Tales from the Script
  • The Undefeated
  • The Passion of the Christ
  • Citadel
  • Prospect
  • The Wall
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Her
  • How I Live Now
  • Mistaken for Strangers
  • The Road
  • Sleepwalk with Me

See all 254

World Map

Highly rated films Sascha is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Olive Kitteridge
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Winter Sleep
  • Billy Elliot: The Musical

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more