Sort by

ReelCinematik has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Happy Breed

This Happy Breed

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shubh Mangal Zyada Saavdhan

Shubh Mangal Zyada Saavdhan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lola

Lola

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anarkali

Anarkali

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry