Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Young Soul Rebels

Young Soul Rebels

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
14
Argylle

Argylle

2024
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Thousand and One

A Thousand and One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Kitchen

The Kitchen

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
10
All Dirt Roads Taste of Salt

All Dirt Roads Taste of Salt

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Five Devils

The Five Devils

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Of an Age

Of an Age

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Werewolf by Night in color

Werewolf by Night in color

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Edit this entry  
19
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Edit this entry  
14
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★½
Edit this entry  
06
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★
Edit this entry  
05
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Renaissance: A Film by Beyoncé

Renaissance: A Film by Beyoncé

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Saw X

Saw X

2023
×
★★★★
Edit this entry  
30
Renaissance: A Film by Beyoncé

Renaissance: A Film by Beyoncé

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elemental

Elemental

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
31
U-Turn

U-Turn

2020
×
★½
Edit this entry  
30
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Edit this entry  
24
May December

May December

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★½
Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Edit this entry