Sort by

DarM has logged 220 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Son

American Son

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry