• Young Soul Rebels

    Young Soul Rebels

    ★★★½

    a special piece of storytelling exploring themes and people that are rarely shown in cinema

    had the pleasure of Isaac Julien doing a virtual
    Q&A after the screen who helped provide more insight

  • Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★

    first gregg araki movie and it's not about Mysterious Skin, but a stoner odyssey dipped in Marxist ideology starring Cindy from Scary Movie? sure!

  • Argylle

    Argylle

    ★★½

    it's fun, but ridiculously unserious

    I kept yelling "CAMP!" but idk idk

  • Renaissance: A Film by Beyoncé

    Renaissance: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    Had an even better time this round

    Beyonce Giselle Knowles-Carter is THEE supreme entertainer of the era

  • Renaissance: A Film by Beyoncé

    Renaissance: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

    RENAISSANCE is the gift that keeps on giving

    Thank you Beyonce Giselle Knowles Carter aka Santa for your blessings! 🪩

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★

    Sit back and shove that anti consumer turkey down because it’s the best kind this holiday season

  • Elemental

    Elemental

    ★★★★★

    This meant so much to me in the moment and I’ll never let it go

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★½

    Priority List #1

    I learned that The 400 Blows is French slang for to raise hell or to lead a wild life. It's definitely how the adults in Antoine's life certainly see his lifestyle choices, even at a tender age of 12. But is that Antoine's purpose? Is that what he's choosing to do? I don't see it that way. What may appear as mischief in action is actually an attempt to escape from the open air prison guarded by…

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★★

    Priority List #1

    I am ashamed to have watched so little Kurosawa in my cinelife so far. And if this is ends up being the last I see from him (it won't be, but let me be dramatic!), at least it was the great Rashomon.

    Four different stories, one terrible tragedy. Each story told with its own set of rules, its own set of visual deftness and lets just say, even its own hero. Kurosawa's patience in each of the…

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★★

    Priority List #1

    The first assignment of many as I play some catch-up for next year's Filmspotting Madness Best of the 1950s

    Orson Welle's noir on corruption straddles not only the border between Mexico and the US of A, but of law and those that are chosen to enforce it (or not). While the narrative itself has its own twists and turns, its in Welles and Russell Metty's visual compositions, sound choices and direction that elevates the material. The low…

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★½

    70mm IMAX 

    Just mind blowing

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    Yeah still loving this idk! Maybe I’m wrong, and if so, wrong feels so good