Sort by

reelsarahmccoy has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Read the review Edit this entry  
31
On the Town

On the Town

1949
×
Edit this entry  
31
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Balto

Balto

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Best Laid Plans

Best Laid Plans

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Late Night

Late Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Her Smell

Her Smell

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Edit this entry  
16
To the Stars

To the Stars

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stella's Last Weekend

Stella's Last Weekend

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Someone Great

Someone Great

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
Edit this entry  
11
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
Edit this entry  
07
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
She's the Man

She's the Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
03
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry