Reesiepie has logged 25 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Child 44

Child 44

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silence

Silence

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Salvation

The Salvation

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Doom

Doom

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Women on the 6th Floor

The Women on the 6th Floor

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man Push Cart

Man Push Cart

2005
×
Edit this entry