RSS feed for alie
  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Tall Girl

  • Guns Akimbo

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • The Twentieth Century

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★

  • The Truth

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★½

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • 37 Seconds

    ★★★

  • Paddleton

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • The Great Hack

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Serenity

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

  • Fyre

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Christmas Chronicles

  • Venom

    ★★★

  • In Fabric

  • Her Smell

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Life Itself

    ½

  • Outlaw King

    ★★½

  • Vox Lux

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Little Italy

    ½

  • Cam

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

  • Solo: A Star Wars Story

    ★½

  • Rafiki

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Duck Butter

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • The Cloverfield Paradox

    ★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • A Futile and Stupid Gesture

    ★★★

  • Lords of Chaos

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★