Jamal has logged 430 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Descendants: The Royal Wedding

Descendants: The Royal Wedding

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
DC Showcase: The Losers

DC Showcase: The Losers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
DC Showcase: Blue Beetle

DC Showcase: Blue Beetle

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Injustice

Injustice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Britney Vs Spears

Britney Vs Spears

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter: Legends of the Guild

Monster Hunter: Legends of the Guild

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zapped

Zapped

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Beyond

Batman Beyond

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Smurfs 2

The Smurfs 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dear John

Dear John

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry