Sort by

marcus has logged 111 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Luz

Luz

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Feast on the Young

Feast on the Young

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Daughters of Virtue

The Daughters of Virtue

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Mother Fucker

Mother Fucker

×
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Jasper Jones

Jasper Jones

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Meg

The Meg

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Extinction

Extinction

2018
×
★★
Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Museo

Museo

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Transit

Transit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being Frank: The Chris Sievey Story

Being Frank: The Chris Sievey Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry