reibureibu has logged 67 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The White Crow

The White Crow

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bastards

Bastards

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little

Little

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trial by Fire

Trial by Fire

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prospect

Prospect

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry