Sort by

reibureibu has logged 771 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Kung Fu Dunk

Kung Fu Dunk

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lamentations: A Monument to the Dead World, Part 2: The Sublime Calculation

Lamentations: A Monument to the Dead World, Part 2: The Sublime Calculation

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lamentations: A Monument to the Dead World, Part 1: The Dream of the Last Historian

Lamentations: A Monument to the Dead World, Part 1: The Dream of the Last Historian

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lamentations: A Monument for the Dead World

Lamentations: A Monument for the Dead World

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
Double Labyrinthe

Double Labyrinthe

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Et Resurrectus Est

Et Resurrectus Est

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry