reibureibu has logged 110 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Popeye

Popeye

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Caniba

Caniba

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lola

Lola

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Transit

In Transit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girltrash: All Night Long

Girltrash: All Night Long

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hitokara ヒトカラ

Hitokara ヒトカラ

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry