Sort by

reibureibu has logged 101 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Story of Southern Islet

The Story of Southern Islet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Seven Sins: 7 Performances during 1989 China Avant-Garde Art Exhibition

Seven Sins: 7 Performances during 1989 China Avant-Garde Art Exhibition

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Double Labyrinthe

Double Labyrinthe

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bipedalism

Bipedalism

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Iron Crown

The Iron Crown

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Haruhara-san's Recorder

Haruhara-san's Recorder

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Deserted Archipelago

The Deserted Archipelago

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Mad Fox

The Mad Fox

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Kill It and Leave This Town

Kill It and Leave This Town

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Killing

Killing

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Legend of the Old Shepherd Xeudi and His Friend Reimann

The Legend of the Old Shepherd Xeudi and His Friend Reimann

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aloners

Aloners

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Voyage to the Center of the Phone Lines

Voyage to the Center of the Phone Lines

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shadow Play

The Shadow Play

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Devils on the Doorstep

Devils on the Doorstep

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Love Eterne

The Love Eterne

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The King's Daughter

The King's Daughter

2022
×
★★★
Edit this entry