• Licorice Pizza

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★

  • mid90s

    ★★½

  • The Biggest Little Farm

    ★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★★½

  • The Square

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Fences

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Silence

    ★★★

  • Moonlight

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Sour Grapes

  • Spectre

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★½

  • Wild

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★½

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★★

  • Quantum of Solace

    ★½

  • Secret Sunshine

    ★★★½

  • Casino Royale

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★½

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★

  • Love Actually

    ★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Kiss of the Dragon

  • Election

    ★★★★

  • Halloweentown

  • Con Air

    ★★½

  • Whisper of the Heart

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • Only Yesterday

    ★★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • Hoosiers

  • The Karate Kid

    ★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★½

  • Gone with the Wind