Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry