• Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★

    It's so peculiar watching the same characters nine years later in the world of the film and nine years later in real life too. This sense of dreams unfulfilled and grappling with the difference between fantasy and reality. That time is running out both in a small sense and in the bigger picture.

    I'm brought back to the last Hawke movie I watched, First Reformed, in which I was specifically captivated by the line about remembering a time when everything was ahead of you.

  • Luca

    Luca

    ★★★

    Gorgeous color and animation. Story and characters are pretty cute but mild in depth. Not really to the detriment of the movie though – it’s not trying to be anything grandiose, and it works.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This was a blast. And I actually really enjoyed (and I think understood most of) the meta references.

    It’s definitely a whole lot of fan service. I haven’t seen the majority of the Marvel movies so I can’t count myself a fan — but I have seen Sam Raimi’s trilogy. I thought it worked.

    Was nice to feel the crowd energy in the theatre. Also for someone who doesn’t love superhero movies, Spider-Man is pretty rad.

    Tom Holland plays a…

  • The Windshield Wiper

    The Windshield Wiper

    ★★★½

    Stunning animation and some amazing scenes but admittedly light on depth overall. Mielgo killing it as always with his craft.

  • The Master

    The Master

    ★★★★

    Quite a trip. Dynamite performances from both Hoffman and Phoenix. Felt it lost a bit of steam in the last third, but wrapped up well.

  • Paterson

    Paterson

    ★½

    I'm told Jarmusch is an acquired taste, and I have to resist the temptation to rate this movie higher given its critical acclaim. To avoid looking completely obtuse. But truthfully I really didn't like it. Its lack of conflict had me struggling to stay engaged. Perhaps I'll give this another shot one day to hopefully find what everyone else is wild about.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★

    Lots of heart. Lags in the middle and felt a tad shallow but makes up for it with charm and the casting was great. Overall quite a fun ride!

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    Horrifying. Phenomenal movie. But horrifying. I wanted to throw up the whole time. Either that or cry. Not every day I see a movie that so directly captures the subjective experience of the characters in the craft and this movie had me disoriented, disturbed, and emotional.

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★½

    "Remember that? When everything was ahead of you?"

    I felt myself leaning forward as this movie carried on, utterly gripped, every moment so tightly crafted and executed, my eyes fixed to the screen practically the entire runtime. Slow and deliberate and shocking. Loved every minute of it.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★½

    Another trip around the Sun.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    Vinterberg and Mikkelsen are such an electric pair.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    Loved this. Quietly heartbreaking. This is anti-melodrama. I was struck by the presentation of pain without dwelling on it an instant more than necessary. And McDormand is just so good.