Reinier_Zouw has logged 533 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

Ruined Heart: Another Love Story Between a Criminal & a Whore

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
½
Read prior review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Specials

The Specials

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The American

The American

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saint

Saint

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry