Sort by

al paciknows has logged 220 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being Bridget Jones

Being Bridget Jones

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Tiger Who Came to Tea

The Tiger Who Came to Tea

2019
×
Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
23
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
Read the review Edit this entry  
20
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
10 Years

10 Years

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Namesake

The Namesake

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
Gucci Always Wins

Gucci Always Wins

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Operation Valkyrie: The Stauffenberg Plot to Kill Hitler

Operation Valkyrie: The Stauffenberg Plot to Kill Hitler

2008
×
Edit this entry  
17
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
In Family I Trust

In Family I Trust

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry