RSS feed for remdwgakahooey

remdwgakahooey has logged 31 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Symphony for a Sinner

Symphony for a Sinner

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welcome Home Brother Charles

Welcome Home Brother Charles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Haunted Office

Haunted Office

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
18
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Still in Cosmos

Still in Cosmos

2009
×
Edit this entry  
16
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scum

Scum

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobuko

Nobuko

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nat Turner: A Troublesome Property

Nat Turner: A Troublesome Property

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cindy Savalas

Cindy Savalas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien Abduction: Intimate Secrets

Alien Abduction: Intimate Secrets

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry