Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Archangel

Archangel

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Don't Answer the Phone!

Don't Answer the Phone!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Get to Know Your Rabbit

Get to Know Your Rabbit

1972
×
★★
Edit this entry  
14
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Woodshock

Woodshock

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Man, a Woman and a Killer

A Man, a Woman and a Killer

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Heights

In the Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry