RememberAlf has logged 445 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fellini: I'm a Born Liar

Fellini: I'm a Born Liar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beavis and Butt-Head Do Christmas

Beavis and Butt-Head Do Christmas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jasper

Jasper

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Made in Milan

Made in Milan

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Responsive Eye

The Responsive Eye

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Finian's Rainbow

Finian's Rainbow

1968
×
Read the review Edit this entry  
02
You're a Big Boy Now

You're a Big Boy Now

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad

Bad

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Goopy Geer

Goopy Geer

1932
×
★★★
Edit this entry  
27
I Haven't Got a Hat

I Haven't Got a Hat

1935
×
★★★
Edit this entry