RSS feed for RememberAlf

RememberAlf has logged 38 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★
Edit this entry  
19
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Operation Concrete

Operation Concrete

1958
×
★½
Edit this entry  
11
A Flirtatious Woman

A Flirtatious Woman

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Men

The Men

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barbie

Barbie

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Masterpiece: Frank Miller's The Dark Knight Returns

Masterpiece: Frank Miller's The Dark Knight Returns

2013
×
Read prior review Edit this entry