RememberAlf has logged 61 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Emotion

Emotion

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Down Friday Street

Down Friday Street

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heisters

The Heisters

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome: Forging the New Flesh

Videodrome: Forging the New Flesh

2004
×
Edit this entry  
16
Camera

Camera

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
Geometria

Geometria

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doña Lupe

Doña Lupe

1985
×
★★½
Edit this entry  
14
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Could This Be Love

Could This Be Love

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hold Up

The Hold Up

1972
×
★★
Edit this entry  
12
Nicky's Film

Nicky's Film

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry