• The Italian Machine

  • Rocky

    ★★★★

  • Alice Sweet Alice

    ★★★½

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Carrie

  • Hollywood Boulevard

    ★★★½

  • The Killing of a Chinese Bookie

    ★★★★

  • The Lie Chair

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Shivers

    ★★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Fox and His Friends

    ★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Deep Red

    ★★★★

  • Autopsy

    ★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Female Trouble

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • It's the Easter Beagle, Charlie Brown

  • The Conversation

    ★★★★

  • Dark Star

    ★★★

  • Blazing Saddles

  • Italianamerican

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★★★

  • Robin Hood

  • Badlands

    ★★★★½

  • World on a Wire

    ★★★½

  • Mean Streets

    ★★★½

  • F for Fake

    ★★★★½

  • Live and Let Die

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • The Holy Mountain

    ★★★★½

  • 1/2 of a Telephone Conversation

    ★★

  • The King of Marvin Gardens

    ★★½

  • The Last House on the Left

    ★★★★

  • Deliverance

    ★★★★

  • Boxcar Bertha

    ★★½

  • Hungry Wives

    ★★★½

  • Secret Weapons

  • Solaris

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Pink Flamingos

    ★★★★½

  • The Act of Seeing with One's Own Eyes

  • Little Johnny

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★

  • Diamonds Are Forever

  • There's Always Vanilla

    ★★

  • I Eat Your Skin

    ★★½

  • The Last Picture Show

    ★★★★

  • A Safe Place

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★½

  • Drive, He Said

    ★★½

  • THX 1138

    ★★★★

  • Bald: The Making of 'THX 1138'

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★