• The Cat o' Nine Tails

    ★★★

  • The Aristocats

  • Santa Claus Is Comin' to Town

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★

  • Five Easy Pieces

    ★★★★★

  • Performance

    ★★★★

  • Crimes of the Future

    ★★½

  • Multiple Maniacs

    ★★★★½

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★½

  • Patton

  • I Drink Your Blood

    ★★★★

  • Captain Voyeur

  • On Her Majesty's Secret Service

  • Frosty the Snowman

  • A Boy Named Charlie Brown

    ★★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

  • Stereo

    ★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • Mondo Trasho

    ★½

  • Black Panthers

    ★★★★

  • Filmmaker

  • Faces

    ★★★★

  • Head

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • I Am Curious (Blue)

    ★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Movie Orgy

  • The Alphabet

  • The Big Shave

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • The Jungle Book

  • The Trip

    ★★★★½

  • 6-18-67

    ★★

  • You Only Live Twice

  • Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

    ★★★

  • I Am Curious (Yellow)

    ★★★½

  • Absurd Encounter with Fear

  • The Emperor

    ★★½

  • anyone lived in a pretty [how] town

    ★★½

  • From the Drain

  • Sailing with Bushnell Keeler

  • Fictitious Anacin Commercial

  • Six Men Getting Sick

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • You're a Big Boy Now

  • The Battle of Algiers

    ★★★½

  • Batman

  • The Snails

    ★★★★½

  • 1:42.08

    ★★

  • Herbie

    ★★★

  • Freiheit

    ★★★

  • Transfer

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • Thunderball

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★½

  • Subterranean Homesick Blues

  • Alphaville

    ★★★½

  • The Sound of Music

  • Dog Star Man

  • Look at Life

    ★★★

  • Boy and Bicycle

    ★½

  • 10/65: Self-Mutilation

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer