RSS feed for RememberAlf
  • Footprints

    ★★

  • All the Boys Are Called Patrick

    ★★★★

  • Battle Beyond the Sun

    ★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • There Will Be No Leave Today

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

  • The Achalunés

    ★★★

  • Uncle

    ★★★

  • Shadows

    ★★★★

  • Operation Concrete

    ★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Les Mistons

    ★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Tick Tock

    ★★★½

  • The Killing

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★½

  • No Cigar

  • The Killers

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Trouble with Harry

    ★★★

  • Killer's Kiss

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

  • East of Eden

    ★★★½

  • A Flirtatious Woman

    ★★★

  • Godzilla

  • White Christmas

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • The Seafarers

    ★★

  • Fear and Desire

    ★★

  • Peter Pan

  • Summer Interlude

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Day of the Fight

    ★½

  • Flying Padre

  • The Men

    ★★½

  • To Joy

    ★★★½

  • Cinderella

  • The Legend of Sleepy Hollow

  • Rope

    ★★★½

  • Fireworks

    ★★★★½

  • A Ship to India

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Crisis

    ★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Bambi

  • Saboteur

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Wolf Man

    ★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

  • The Green Goddess

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Bride of Frankenstein

    ★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • The Hearts of Age

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • White Zombie

    ★★

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Freaks

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★½

  • Frankenstein

    ★★½

  • Dracula

    ★★★